Bratrstvo kočičí pracky

15 skladeb / 46:05, g.parrot

Když mi kolega Oves posílal debutové CD letohradské skupiny Bratrstvo kočičí pracky - ve složení Dlouhé bidlo (bass, voc); Štětináč (dr, voc); Bohouš (gt) / jinak ovšem bratrské trio Červenků - ( správně Červinků, pozn. vydavatele) "přibalil" k němu poznámku - cosi ve smyslu - "Takhle to dopadá, když se punkáči naučí trochu hrát a pak to chtějí předvést světu" (a ještě k tomu zcela zapomenou na energii - pozn. citovaného). Řekl bych - velmi výstižné! Zároveň bych mohl případné rozezlence z řad kapely či jejich fanoušků alibisticky odkázat na výrok kolegy, kdyby ...kdybych s tím ovšem takřka bez výhrad nesouhlasil.
BKP jsem naživo nikdy neslyšel, ale jejich jméno jsem po léta pravidelně vídával v programech klubů i letních festivalů. Naše cesty se však nikdy neprotly. Podle názvu jsem tenkrát tipoval na punk rockovou partu. Pokud to tak kdysi bylo, současnost, resp. debutové bezejmenné CD je mé představě nahony vzdáleno.
CD začíná i končí "kovově", zvukovou hříčkou Puzzle I. (jak dostat ježka z klece) resp. Puzzle II. (jak vrátit ježka do klece), mezi tím je vyplněné třinácti anglicky zpívanými songy (s jednou - španělskou refrénovou výjimkou), z nichž většina splývá v těžko rozeznatelnou "hmotu", kde je navíc textová výplň jen nutnou vatou. BKP tlačí své písničky do instrumentálně poměrně křivolakých uliček, při čemž ztrácí často tah a co je důležitější, pod nánosy hráčských fint a okázalostí i potřebnou melodickou sílu. Výjimku tvoří skladby Fire, Girls, Catwoman a snad i Kicking mother, kde se kapele povedlo upozadit své instrumentální ambice ve prospěch stravitelného melodického kompromisu.
Nemám nic proti snaze o instrumentální propracovanost, pokud ovšem není na úkor vyznění písně samé. To už mám potom radši punkové vypalovačky na tři akordy s výraznou melodií. Abych to tedy shrnul, ač se BKP snažili sebevíc, noví Primus z nich nejsou a s největší pravděpodobností ani nikdy nebudou. Nu což, alespoň ten špendlík se v domácnosti hodí.


FFF
freemusic.cz