Hm…
…to by mohlo být zajímavé

g.parrot 58:03

Před dvěma lety jsem Hm… viděla ve Smržovce. Rozhodně bych nečekala tak pestrou desku, jakou ten dvoučlenný soubor vymyslel.Tenkrát mi to znělo akusticky, čistě, příjemně a jemně-deska oproti tomu obsahuje spoustu divných zvuků, našlápnutých písniček a ochutnávky různých hudebních žánrů. Dohromady zajímavý, hodně akustický kravál.
S texty si duo Marek Doubrava a Viktor Ekrt hlavu nelámou tak jako ostatní: velkou část jejich repertoáru tvoří zhudebněné básničky českých klasiků, jako byli třeba Neruda, Seifert, Šrámek, Kainar. No a napadlo by vás například, že verši Antonína Sovy Když ona přišla na můj sad, vše právě odkvétalo/tak nevrle a tulácky slunce v obzoru spalo bude náramně slušet až téměř funky odpich a skoro rapování? A přitom to nezní hloupě ani prvoplánově. Češtináři nechť zapomenou na myšlenky o svatokrádeži, takové zpracování je víc než odpustitelné. Dokonce bych řekla, že právě Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy je nejvýraznějším momentem celé desky.
Pozadu ale nezůstávají ani písně cele původní, čili s texty dvorního skladatele Hm… Petra Kotouše. Například píseň o přátelství s jednoduchým zábavným textem mimo jiné také o pivu (tak jí rozumím) je hezká, rockově našlápnutá skladba, za kterou by se nemusela česká rádia stydět, kdyby o ní věděla. V této písničce se ke kapele připojí Tri body, čili Milan Cais na bicí, Ondřej Anděra přidává další rytmický doprovod a Filip Nebřenský zpěv a hlavně senzační poetickou flétnu. Oproti tomu se Hm… nebáli zařadit vyloženě akustické kusy, i když ty si mohli nechat jenom pro koncertní příležitosti: ale Ukolíbafka (opět s Kotoušovým textem) si o zařazení - a navíc do poloviny desky, takže můžete na chvíli vypnout - říkala.
Rozmanitost celého alba hudebně (s úvodním flamenkem) i textově potvrzuje Muchacho Pedro, příběh o toreadorovi, kterého jednou přestane bavit vraždit býky a dá se na pěstování oliv. Hm, to by mohlo být zajímavé, co říkáte ?

* * * * * * *
Veronika Schmidtová
Rock & Pop,červen 2000,str.103