Hraví poetové Hm...


Pražská skupina Hm... patří k nemnoha skutečným objevům pražské scény poslední doby. Bývá pohříchu často vnímána jako vedlejší projekt kytaristy stále slavnějších Tata Bojs Marka Doubravy -to je ovšem velmi nepřesné. Doubravovo duo s houslistou a baskytaristou Viktorem Ekrtem jednak existovalo před Markovým příchodem k Tata Bojs, jednak jde o plně organický soubor s jasnou představou o uměleckém směřování, nikoli pouze o pobočný výstřelek klubové instrumentální hvězdy pro ukrácení dlouhé chvíle.
Hm... (vedle Ekrta a Doubravy coby hlavních osobností skupiny je tvoří ještě další tři muzikanti - zvaní v bookletu "tri bodky" -, bubeník Milan Cais, perkusista Ondřej Anděra a flétnista Filip Nebřenský) na svém debutovém albu ...to by mohlo být zajímavé boří hned dva mýty o "mladé hudbě", které panují zejména u starší generace. Jsou totiž 1) tiší, 2) poetičtí.
Hudba Hm... má jistě leccos společného s folkem, převážně akustickou instrumentací počínaje a nevtíravým melodickým myšlením konče. Její skrytá energičnost ovšem odkazuje k rockové zkušenosti většiny zúčastněných a přibližuje tak většinu nahrávek k pojetí "unplugged rocku", jednoho z vůdčích žánrů 90. let. Povědomí o žhavé současnosti hudební scény a jejích možností dokládají použité samply a nejrůznější zvukové "vychytávky", které jsou bezpochyby výsledkem hravosti nejen samotných muzikantů, ale i zvukového režiséra Ondřeje Ježka, v jehož studiu jáMOR album vzniklo. Zmiňovaná hravost se promítá i do textové stránky písní Hm..., zejména do těch, které pro skupinu napsal Petr Kotouš. Specifikem skupiny je ovšem i textové využití básnických děl, a to nejen moderních (Vít Kremlička), ale zejména - což je na dnešní scéně popmusic jev zřídka vídaný - klasiky. Přitom chytře vybrané básně Jaroslava Seiferta, Fráni Šrámka, Josefa Kainara, Antonína Sovy či Jana Nerudy do konceptu Hm... skvěle zapadají.
Album ...to by mohlo být zajímavé tedy na český trh opět vrací hravost a poesii. Je potěšitelné, že není dílem zkušených veteránů, ale hudebníků, kteří mají budoucnost před sebou.

Ondřej Bezr
i90.cz (albumcity.cz), 2000